Inlägg publicerade under kategorin år 9

Av Maria - 16 mars 2015 06:51

Nu har lärarstuderande Angelica Ohls varit hos mig i 10 dagar. Det är väldigt utvecklande att ha lärarstuderande hos sig på praktik.  Till dagens lektion med år 9 så har hon gjort följande elevuppgift  samt Power Point som beskriver vad de ska tänka på. Eleverna får också en mängd begrepp på olika små lappar som de lätt kan sortera upp efter hur de vill resonera kring dem. Vi har också dessa begrepp på större lappar som är laminerade och med magnet på baksidan så att de fäster på Whiteboarden. Då kan man lättare förklara hur de kan använda sig av lapparna.


Under lektionen pratar vi med alla elever så de vet hur de hittills ligger till samt vad vilka färdigheter som de behöver utveckla.



Uppgift till eleverna gällande förstärka sitt betyg:

https://drive.google.com/file/d/0B4mfVsZ_T0A5d3AxWS1RNGF2NVE/view?usp=sharing



Power Point:

https://drive.google.com/file/d/0B4mfVsZ_T0A5V2lCZGMzWGFmUm8/view?usp=sharing



Av Maria - 7 februari 2015 18:00

På hyllkanterna i butiken finns prisinformation. I det gula fältet finns jämförpris. Jämförpris talar om vad en vara kostar per kilo/liter/tvätt. Det underlättar för vi ska kunna göra medvetna ekonomiska val men det säger inget om kvalitén...

 


Lektionens uppgift:


1. Gå in på mitt webbibliotek och kopiera och klistra in i ett worddokument. https://docs.google.com/document/pub?id=1PKhktDqX2pnOW-aXAWWnmG0EhEW_39MdPVvaZiQ77lI


 eller se bifogad uppgift på Schoolsoft under HK lektionsplanering.


2. Räkna ut priset på hemgjord kolasås.


3. Tillaga kolasås.


4. Väg såsen och notera vikten.


5. Räkna ut jämförpriset på den hemgjorda kolasåsen.


6. Hur mycket sparar man på att göra sin egen kolasås per kilo?


7. Smaktesta och fyll i smakprotokollet.


8. Maila din arbetsuppgift till mig samt spara den i HK-mappen.


8. Fortsätt med budgetuppgiften.


    


Av Maria - 21 september 2014 09:00




Vad får vi veta om huvudpersonen/personerna?
Vad är huvudpersonens/personernas problem?
Hur har hen/de hanteras sina ekonomiska problemen hittills?
Varför har ekonomiska problemen uppstått? Finns det flera orsaker?
På vilket sätt försöker coacherna Patrick och Magnus synliggöra det ekonomiska problemet?
Vilka åtgärder måste, enligt coacherna, göras för att minska de ekonomiska problemen?
Tycker du att det var rimliga åtgärder?
Lyckades åtgärderna?
Vad skulle ha hänt om hen/de inte tagit tag i sina ekonomiska svårigheter?
Tror du att vem som helst kan hamna i ekonomiska svårigheter? Varför tror du det?
Tror du att du skulle kunna hamna i ekonomiska svårigheter? Varför tror du det?
Hur kommer dina framtida val påverka din privatekonomi? Beskriv hur både de positiva och negativa valen påverkar utifrån Hälsa, Ekonomi och Miljö.
Vad är viktigt att tänka på gällande privatekonomi?


Lektionsmål:
Att få insikter om vad som kan orsaka ekonomiska svårigheter i privatekonomin och vad man kan göra för att undvika dem.



Språkmål:
Kunna redogöra för samt diskutera och reflektera kring orsakerna till ekonomiska svårigheter i privatekonomin.


Färdigheter vi arbetar med:



Metod och arbetssätt:
Se ett avsnitt av "Lyxfällan" och samtidigt ska ni skriva inlägg på HK-bloggen utifrån frågorna ovan. Använd gärna stödstrukturen nedan för att formulera era meningar.

Lyxfällan handlar om...
De har problem med...
för att...
vilket har gett följande konsekvenser...
Det jag tror har störst betydelse för att få ihop ekonomin är först och främst...
Därefter...
Sedan att...
Dessutom anser jag...
Det är också viktigt...
Slutligen är det viktigt att sköta sin ekonomi för att...
annars kan det bli svårt att....

Budgettavla

 

Av Maria - 25 januari 2014 08:45

På hyllkanterna i butiken finns prisinformation. I det gula fältet finns jämförpris. Jämförpris talar om vad en vara kostar per kilo/liter/tvätt. Det underlättar för vi ska kunna göra medvetna ekonomiska val men det säger inget om kvalitén...men en familj kan spara omkring 1000:- per månad på att handla till extrapriser!

 


Lektionens uppgift:


1. Gå in på mitt webbibliotek och kopiera och klistra in i ett worddokument. https://docs.google.com/document/pub?id=1PKhktDqX2pnOW-aXAWWnmG0EhEW_39MdPVvaZiQ77lI


 eller se bifogad uppgift på Schoolsoft under HK lektionsplanering.


2. Räkna ut priset på hemgjord kolasås.


3. Tillaga kolasås.


4. Väg såsen och notera vikten.


5. Räkna ut jämförpriset på den hemgjorda kolasåsen.


6. Hur mycket sparar man på att göra sin egen kolasås per kilo?


7. Smaktesta och fyll i smakprotokollet.


8. Maila din arbetsuppgift till mig samt spara den i HK-mappen.


8. Fortsätt med budgetuppgiften.



   

Av Maria - 25 september 2012 07:37

Christina Lundin Hellström som är vår konsumentvägledare i kommunen föreläste för 9A1, 9A3 och 9B2 under vecka 38-39. Numera har vi bara en konsumentvägledare eftersom kommunen har sparat in en tjänst. Ganska tokigt eftersom det är många som behöver hjälp med att sanera sin ekonomi. En av tre ungdomar mellan 18-25 år har betalningsanmärkningar och 10% av Sveriges befolkning. Det är skuldsanering som Christina arbetar främst med. Med eleverna gick hon igenom viktiga frågor om konsumenträtt och ekonomi.

 

Av Maria - 23 augusti 2012 08:58

Ska idag börja använda den nya filmen från Konsumentverket, Kronofogden och Finansinspektionen. Får se hur det mottags av eleverna och vad de tycker om arbetsuppgifterna.


http://www.konsumentverket.se/Skola/Hogstadiet/Livet-och-pengarna/

 

Presentation


Hej!
Denna blogg skapades av mig maj 2009. Jag heter Maria Hagblad och undervisar i hem- och konsumentkunskap på Vallaskolan i Sala kommun. Här publicerar jag vad vi gör och olika recept. Sidan har också en mängd användbara länkar.

Senaste inläggen

Kategorier

Sök i bloggen

Vädret i Sala

Lärarnas nyheter

Fråga mig

38 besvarade frågor

Tidigare år

Länkar

Hitta recept

Arkiv

Besöksstatistik

Gästbok


Skaffa en gratis bloggwww.bloggplatsen.se