Inlägg publicerade under kategorin Planeringar i HK

Av Maria - 28 november 2016 09:45

Eleverna kommer att arbeta efter Angelica Ohls modell gällande matlagningsprov


Första lektionen


Presentation av arbetet:  

          



De får testa näringsberäkningsprogrammet Matkoll där programmet även prisberäknar.



Första lektionens bedömningsmall. (De blir formativt bedömda genom hela arbetsprocessen).

 



Livsmedel att utgå ifrån:

   



Planering för eleverna:

   


Presentation av Andra och tredje lektionen:

   




Bedömningmall för matlagare:  


 





Frågor till dektektiver att arbeta med:

 



Bedömningsmall för detektiver (kamratbedömare)

  

 



Presentation av lektion 4

 

     


Frågor att besvara vid reflektion:

       

        

Bedömningsmall för reflektion

 


Av Maria - 10 oktober 2016 11:45

Lektionen startar med att jag visar ett bildspel som jag  gjort om vegetarisk mat och vilka vinster man får av att äta vegetariskt.


 


De får också se filmen från naturskyddsföreningen "Handla klimatsmart"


Eleverna lagar falafel. Falafel gör man av kikärtor.


 

  


Mitt goda råd är att inte mixa kikärterna så länge utan gärna ha lite grovt mixat.

             



Till detta får de koka bulgur

   

eller så ugnrostar de grönsaker/rotfrukter/potatisklyftor.

 


     

De kan också göra en sås med matlagningsyoghurt  samt ha en sallad till sina falafel.


 

Av Maria - 12 april 2015 08:21

Denna lektionsplanering har lärarstuderande Angelica Ohls utformat och kommer att genomföra med tre klasser i år 9. Under dagen får vi besök av Karin Hjälmeskog, filosofie doktor och lektor i pedagogik vid Uppsala universitet.


Eleverna ska baka två sorters kladdkaka, den ena en klassisk och den andra med svarta bönor och dadlar. De ska jämföra innehåll genom att baka, smaka och diskutera. Syftet är att de ska ta ställning vid val av livsmedel vid inköp och tillagning samt jämföra utifrån pris och kvalité. Självklart ska de utgå från perspektiven Hälsa, Ekonomi och Miljö.




Längst ner finns länkar till alla dokument på Google Drive.  

 

 

           

       






Lektionsplanering

https://drive.google.com/file/d/0B4mfVsZ_T0A5eW5MT3p1Q2kwOUE/view?usp=sharing


Kladdkakelektion Power Point

https://drive.google.com/file/d/0B4mfVsZ_T0A5Z2RUbzZvQ3FWSHc/view?usp=sharing


Recept på kladdkaka med svarta bönor och dadlar

https://drive.google.com/file/d/0B4mfVsZ_T0A5ZzRMSlZ0cVZ1bVk/view?usp=sharing


Recept på klassisk kladdkaka

https://drive.google.com/file/d/0B4mfVsZ_T0A5R2ZtRFpMRHlGTUk/view?usp=sharing


Frågeformulär

https://drive.google.com/file/d/0B4mfVsZ_T0A5SE5UaDRySXp0WGc/view?usp=sharing

Av Maria - 7 februari 2015 18:00

På hyllkanterna i butiken finns prisinformation. I det gula fältet finns jämförpris. Jämförpris talar om vad en vara kostar per kilo/liter/tvätt. Det underlättar för vi ska kunna göra medvetna ekonomiska val men det säger inget om kvalitén...

 


Lektionens uppgift:


1. Gå in på mitt webbibliotek och kopiera och klistra in i ett worddokument. https://docs.google.com/document/pub?id=1PKhktDqX2pnOW-aXAWWnmG0EhEW_39MdPVvaZiQ77lI


 eller se bifogad uppgift på Schoolsoft under HK lektionsplanering.


2. Räkna ut priset på hemgjord kolasås.


3. Tillaga kolasås.


4. Väg såsen och notera vikten.


5. Räkna ut jämförpriset på den hemgjorda kolasåsen.


6. Hur mycket sparar man på att göra sin egen kolasås per kilo?


7. Smaktesta och fyll i smakprotokollet.


8. Maila din arbetsuppgift till mig samt spara den i HK-mappen.


8. Fortsätt med budgetuppgiften.


    


Av Maria - 21 februari 2012 21:33

Så här ser planeringen ut för mina nior några veckor framöver:


Förra veckan arbetade vi följande:

Vi ser på filmer från konsumentverket och diskuterar:
Vad ska man tänka på innan man köper något?
Vad innebär det att köpa en mobil på abonnemang?
http://www.telepriskollen.se/MobilTelefoni/ForenkladKalkyl.aspx
Vad innebär det att ingå ett avtal?
Vad innebär det att skriva på ett avtal åt någon annan? Att gå i borgen?
Vad händer om man inte kan betala sina räkningar i tid?
Filmerna kan ses via denna länk:http://www.streamio.se/Play?projectId=e49d78d0-bff5-012d-f02c-001b78cb454a&language=swedish


Denna vecka arbetar vi med följande:

Genomgång och filmvisning kring följande frågor:
Hur tar man reda (innan köp) en mobil till bästa pris och om den är bra?
http://www.pricerunner.se
Vad ska man tänka på vid näthandel?
Ska man köpa tilläggsförsäkringar vid köp av mobil?
Har man ångerrätt eller ej?
Vad menas med att reklamera och vad gäller vid fel på vara?Gäller konsumentköplagen köp mellan privatpersoner?
Varför är det betydelsefullt att sortera en kasserad mobil i elavfall?
Filmerna kan ses via denna länk:http://www.streamio.se/Play?projectId=e49d78d0-bff5-012d-f02c-001b78cb454a&language=swedish

                                                  

                                                

Vecka 10

Efter sportlovet kommer Christina Lundin Hellström som är konsumentvägledare kommer till skolan den 7 mars för att föreläsa för 9B1 och 9B2 under deras HK-lektion.

 

Vecka 11

Repetition av konsumenträtt med hjälp av materialet "Köp rätt" Poweropoint + sant och falsktfrågorna i lärarhandledningen.
http://publikationer.konsumentverket.se/sv/publikationer/powerpoint/kop-ratt.html?webshop_login=Q29uc3VtZXJhZG1pbjsxMzI2NDU3OTMxOzRkZjVmMjQ5ZTkwND

VmOTE5MWMzZjhlZGRlNjU4YWYy


Vecka 12

Slutuppgiften sker i aulan. Datorn ska med.
Uppgiften går ut på att besvara och söka svar via nätet kring köp av en mobil. Här är det viktigt att ha hängt med på lektionerna för att ha baskunskaper samt känna till begrepp inom köpprocessen.
Se de frågor (som finns under lektionsplanering) som vi gått igenom och se gärna filmerna (finns en länk under lektionsplanering) som en repetition inför slutuppgiften.

Av Maria - 25 september 2011 19:15

Först kommer jag använda PowerPointpresentationen http://www.folkhalsoguiden.se/Informationsmaterial.aspx?id=1068


Därefter visa film på www.flod.nu  "Miljömärkning - vägen till en renare värld" 13:42


 


http://www.svid.se/Hallbarhetsguiden/Resurser/Miljomarkning/


http://www.youtube.com/user/kravmarkt


http://www.youtube.com/user/FairtradeSe?blend=8&ob=5#p/a/f/1/TI303rqpJsM


Eleverna kommer att ta reda på vad olika miljömärkningar betyder samt göra en butiksundersökning.


De ska också resonera om måltider, hälsa, etik och miljö.



Tipspromenad

http://www.naturskyddsforeningen.se/upload/Foreningsdokument/Tillfalliga/tipsfragor_mvv.pdf

Av Maria - 21 augusti 2011 21:25

Jag har tillsammans med mina kollegor på Ekebyskolan gjort våra pedagogiska planeringar, nu även med elevdelen. Här kommer länkar till dokumenten:


Mat, måltider och hälsa:

https://docs.google.com/document/d/1bkBncEWsnk3Ayge7GKsBxTpRmgtSxHFGbgW1Lotdc80/edit?hl=en_US


https://docs.google.com/document/d/1Wdny45gfd1nxyrK-Dx7d6om-Wfn0DcaUillPK7JzkM4/edit?


Miljö och livsstil:


hl=en_UShttps://docs.google.com/document/d/1uvSSi8sH0P4ld-SOwIzuSUAd6rN43bDG4ryQC1ZmKfg/edit?hl=en_US


https://docs.google.com/document/d/160C2Q5nX6PczefxyY1BWhW8Nf5L3Pz75mfq6k5OPUJY/edit?hl=en_US


Vi har gjort ytterligare två; "Konsumention och ekonomi" samt "Smarta val" för år 5. De är nästan klara. Självklart kommer vi att redigera dokumenten efterhand.








Presentation


Hej!
Denna blogg skapades av mig maj 2009. Jag heter Maria Hagblad och undervisar i hem- och konsumentkunskap på Vallaskolan i Sala kommun. Här publicerar jag vad vi gör och olika recept. Sidan har också en mängd användbara länkar.

Senaste inläggen

Kategorier

Sök i bloggen

Vädret i Sala

Lärarnas nyheter

Fråga mig

38 besvarade frågor

Tidigare år

Länkar

Hitta recept

Arkiv

Besöksstatistik

Gästbok


Skaffa en gratis bloggwww.bloggplatsen.se