Inlägg publicerade under kategorin Lektioner

Av Maria - 16 september 2009 17:15

Denna vecka pratar vi om hur man får matpengarna att räcka längre. Ett bra sätt är att läsa jämförpriserna.


  


Ett annnat sätt är att handla mätt - det är faktiskt mitt bästa spartips!


Eleverna fick göra dessa uppgift som jag tagit från Dolceta - en konsumentutbildning på nätet.

http://www.dolceta.eu/sverige/Mod4/spip.php?article111

http://www.dolceta.eu/sverige/Mod4/spip.php?article110

De tillagar egen kolasås som de räknar ut pris och kilopris på samt gör en smakbedömning. De jämför sina resultat med köpt kolasås.


  


De såg också en film om hållbar konsumtion.

http://outsidethebox.nu/themovie/

Av Maria - 10 september 2009 18:04

     



Eleverna i 9A1 och 9A2 arbetar nu med konsumentekonomi. Vi använder oss av "Koll på pengarna": http://www.ekonomi.konsumentverket.se/mallar/sv/lista_artiklar.asp?lngCategoryId=1591


"Koll på pengarna" finns på flera språk:

http://www.konsumentverket.se/mallar/sv/artikel.asp?lngCategoryId=1059 här finns också "Konsument i sverige" på flera språk.


Eleverna arbetar med studieuppgifter:

http://www.konsumentverket.se/Documents/lararrummet/lararhandledning_koll_pa_pengarna.pdf


Planering av kursen:

http://docs.google.com/Doc?docid=0AYmfVsZ_T0A5ZGM5M2hjM2JfNGZrbms3Z2Mz&hl=en&invite=CMCRrqQC






Presentation


Hej!
Denna blogg skapades av mig maj 2009. Jag heter Maria Hagblad och undervisar i hem- och konsumentkunskap på Vallaskolan i Sala kommun. Här publicerar jag vad vi gör och olika recept. Sidan har också en mängd användbara länkar.

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Kategorier

Fråga mig

38 besvarade frågor

Tidigare år

Länkar

Hitta recept

Arkiv

Besöksstatistik

Gästbok


Skaffa en gratis bloggwww.bloggplatsen.se